Zaha Hadid Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Zaha Hadid Kimdir?

Zaha Hadid Kimdir? 31 Ekim 1950 yılında Irak, Bağdat’ta dünyaya geldi. Irak asıllı İngiliz vatandaşı olan Hadid, dekonstrüktivist bir Mimar olarak tanınır. Mimarlık okumadan önce Beyrut Amerikan Üniversitesi’nde Matematik Bölümünü bitiren Zaha Hadid, Mimar olmak istediğine karar vererek Londra Architectural Association’daki eğitimine başladı.

Zaha Hadid Kimdir?

Mezuniyetinden sonra okulundaki hocaları ile 1977 yılında, kendisinin de ortağı olduğu Office For Metropolitan Architecture’da çalışmaya başladı.

Zahah Hadid, 1980 yılında kendisine ait Mimarlık bürosunu Londra’da kurdu. 1980’li yıllarda Hadid, Architectural Association başta olmak üzere uluslararası kurumlarda mimarlık dersleri verdi. Hadid’in eğitim verdiği okullar arasında Graduate School of Design, Harvard Üniversitesi, İllinois Üniversitesinde, Hochschule für Bildende Künste ve Knowlton Mimarlık Okulu gibi prestijli kurumlar bulunuyor.

Projeleriyle birçok uluslararası yarışma kazanan Hadid, Hong Kong’daki Tepe kulübü (1983), Galler’deki Cardiff Körfezi opera binası (1994). 2005’te İsviçre’deki Basel Kumarhanesi projesiyle ödül aldı.

--------------------------------------

2004’te Pritzker Mimarlık Ödülü’nü alan ilk kadın mimar olarak tarihe geçti. Mimariye olan katkıları nedeniyle CBE’ye layık görülen Hadid, ayrıca Beyrut Amerikan Üniversitesi’nden onur diploması da aldı.

2008 yılında Forbes dergisinin “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesinde 69. oldu. Irak Merkez Bankası’na ait yeni bir binanın yanı sıra Pierres Vives ve Montpellier’deki Hérault’u tasarlayan Hadid’in bu projeleri, kendi ülkesi Irak için yaptığı tek eseridir.

Zaha Hadid, zaman zaman tartışmalarla da gündeme geldi. Hadid’in tasarladığı Uzay Gemisi biçimindeki Tokyo Olimpiyat Stadyumu’nun maliyetinin 1.3 milyar dolardan fazla olması nedeniyle Japonya’da tartışmalara neden oldu. Hadid, aynı yıl yine kendisi tarafından tasarlanmış Bakü’de bulunan Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nin yapım sürecinde yaşanan zorla istimlak ve göçmen işçilerin kötü koşullarda çalıştırılmaları nedeniyle tartışmaların odağındaki isim oldu.

Ünlü Mimar, hayatını kaybetmeden önce Viyana’da bulunan Uygulamaları Sanatla Üniversitesi’nde Profesörlük yapıyordu. Zaha Hadid, 30 Mart 2016’da bronşit tanısı konularak hastaneye kaldırıldı. Bir gün sonra 31 Mart 2016’da kalp krizi sonucu Miami’de hayatını kaybetti.

YORUM YAP