Osman Gazi Kimdir?

Kimdir

Osman Gazi, Ertuğrul Bey’in üç oğlundan birisidir. Osman Bey diğer kardeşlerinden büyük değildi, fakat adeta bir idareci olarak doğmuştu. Zira bu hususta çok büyük kabiliyet sahibi idi.
Babası . Ertuğrul Gazi
Annesi . Hayme Hatun
Dogumu : Sögüt (M. 1258 – H. 656)
Vefati . Bursa (M. .1326 – H. 726)
Saltanati : 1299 – 1326 (27) sene

Babası vefat ettikten sonra diğer bütün beyler, ittifakla Osman Bey’i aşiretin reisi olarak tanıdılar. Osman Bey, beyliğin bayna geçtiği zaman,23 yaşında idi. Uzun boylu, geniş göğüslü, kaIın ve çatik kasli, elâ gözlü ve koç burunlu idi. Iki omuzları arası oldukça genis, vücudunun belden yukari kismi, asagi kismina nisbetle daha uzundu. Çehresi yuvarlak ve teni bugday renginde idi.Büyük şeyhlerderi Edebali’nin evinde misafir iken, istirahat için gösterilen odada, Kur’an-i Kerim’i görünce, sabaha kadar saygısından yatmadığı ve geceyi uykusuz geçirdiği çok meşhurdur. Şeyh bu durumdan cok memnun kaldığı için kendisini kizi ile evlendirmis ve hayir dualar etmistir.Osman Bey, 1287’de Karacahisar’i fethetti.1280’de Domaniç’te Bizanslilari yenerek Bilecik’i fethetti ve Selçuklu Hükümdari tarafindan uç beyligine verildi. 1299’da Inegöl fethedildi.Selçuklu Devleti yikildi ve Osman Bey müstakil beyligini ilân etti. 1300’de Yenisehir ile Köprühisar, 1302’de ise Akhisar ve Koçhisar fethedildi.Osman Bey’e babasindan kalan arazinin genisligi 4800 km. kare idi. Kendisi vefat ettiginde ise, beyligin toprak genisligi 16.000 km.kareye ulaşmıştır.Vefat etmeden önce oglu Orhan Bey’e söyle vasiyet etmistir :ogullarima ve bütün dostlarıma birinci vasiyetim Sudur ki; her zaman gazaya devam ederek, Din-i Celil-i Islâm’in yüceligini yasatiniz. Cihadin kemâline ererek, sancagi serifi hep yüksekte tutunuz. Her zaman Islâm’a hizmet ediniz. Zira Cenâb-i Hak benim gibi zayif bir kulunu ülkeler fethetmek için memur etti.

Gaza ve cihadımızla Kelime-i Tevhid’i çok uzaklara götürünüz. Hanedanından her kim, hak yoldan ve adaletten saparsa mahşer gününde, Rasülü Azam’in şefaatinden mahrum kalsın. Oğlum! Dünyaya gelen hiç bir insan yoktur ki, ölüme boyun eğmesin. Bana da, Hz.Allah’in emri ile simdi ölüm yaklaştı. Bu devleti sana emanet ediyorum. Seni de Mevlâ’ya emanet ettim. Her isinde adaleti üstün tut. Vefatinda 68 yaşında idi. Tarih ise, Ağustos 1326’yi gösteriyordu. (Allah rahmet eylesin.) Vefat ettiğinde geriye biraktigi mal varlığı şunlardı : Bir at mrhi, bir çift çizme, birkaç tane sancak, bir kiliç, bir mızrak, bir tirkes,birkaç at, üç sürü koyun, tuzluk ve kasiklik.Osman bey vefat ettigi zaman zayif bir rivayete göre, Söğüt’te babasının yanına defnedilmiş ve Bursa alınırsa oraya defnini vasiyet etmisti. Bupun için 1326’da Bursa alındıktan sonra vasiyeti yerine getirilerek cesedi Bursa’ya nakledilip, Hisar’da (Saint Eli) namina yapılmış olan Gümüşlü Künbed’e defnedilmiştir. Fakat vekayün tetkikine göre vefatW in 1326’da Bursa’nin teslim alinmasindan sonra olduğu anlaşılıyor.

Osman Gazi Kimdir?Osman Bey zamaninda yasayan Islâm büyükleri :Silsile-i Sâdât-i Naksibendiyye’nin onuncu ve onbirinci halkalarini teskil eden, Hâce, Arif Rivgiri ve Hâce Mahmud Incir Fagnevi (k.s.)Hazretleri, seyh Saadettin Cibavi, Bahaüddin Veled ve müellif Pehlivan Mahmud Poyraz.

Erkek çocuklari : Pazarli Boy, Çoban Bey,Hamid Bey, Orhan Bey, Alaeddin Ali Bey, Melik Bey, Savci Bey.

Kiz çocuklari : Fatima Hatun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir