Kayaşehir Nerede? Kayaşehir’i Kim Yaptı?

Kayaşehir Nereye bağlı? İstanbul Başakşehir ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesi ve civarına kentsel dönüşüm kapsamında yeni yerleşim yeridir. Kayaşehir Nerede?

Yayınlanma Tarihi : Google News
Kayaşehir Nerede? Kayaşehir’i Kim Yaptı?

Kayaşehir Nereye bağlı? İstanbul Başakşehir ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesi ve civarına kentsel dönüşüm kapsamında yeni yerleşim yeridir. Kayaşehir Nerede?

Kayaşehir Nereye bağlı?

İstanbul Başakşehir ilçesine bağlı Kayabaşı mahallesi ve civarına kentsel dönüşüm kapsamında yeni yerleşim yeridir.

Kayaşehir’i Kim Yaptı?

Avrupa’nın en büyük uydu kent projesi olarak Toki tarafından projelendirilen ve Türkiye’nin gündemine oturan kentsel dönüşüm projesidir.

Kayaşehir Nerede?

Kayaşehir İstanbul ‘da İSTOÇ, Basakşehir, Edirne kapı gişelerine yakın bir bölgede yer almaktadır. Uydu görüntüsünü sizler ile paylaşıyoruz. Kayabaşı veya konut projeleri nedeniyle daha çok bilinen adıyla Kayaşehir, İstanbul’un Başakşehir ilçesinin merkezidir.

Kayabaşı Tarihçesi

Mahallenin eski adı Ayayorgi olan köy yeri 1924 yılında Lozan Antlaşması gereği Selanik vilayeti Drama livası Kovitsa Köyü’nden mübadele yoluyla Türkiye’ye getirilen Türkler’ in, Mustafa Kemal Atatürk’ün mübadele nedeniyle Rumların bıraktığı yerleri işaret ederek, “Gidin ve oraya yerleşin.” sözü üzerine köy yerleşim birimine dönmüştür.

Söz konusu Kovitsa köyünden Mahmut Şevket Paşa köyü, Turgutlu ve Orhangazi’ye yerleşenler olmuştur. Kayabaşı köyünde Rumlardan kalma su kuyusu ve su kanallarına ait kalıntılar bulunmaktadır. Coğrafi açıdan toprak zemininin kayalık olmasından ötürü Türkçede Kayabaşı adını almış tarihi bir köydür.

--------------------------------------

1985 yılından sonra köy statüsü kaldırılmış ve mahalleye dönüştürülmüştür. Mahalle 2000 yılından itibaren Bahçeşehir mahallesi gibi toplu konut projeleri çerçevesinde yapılaşmaya açıldığı için içerisinde planlı bir şekilde büyümüştür. Kayabaşı mahallesinde köyler azalırken, toplu konutlar ve lüks binaların oranı çoğalmıştır. Başakşehir‘in yeni merkezi Kayaşehir olarak belirlenmiştir. Nüfusu 2020 itibarıyla 100.000’e dayanmıştır.

Kayaşehir Nüfus

2011 yılında Kayabaşı projesinin hayata geçmesi ile nüfusta 24.477 kişilik bir artış ile nüfus 29.713’e yükselmiştir. 2012 senesinde Kayabaşı projesinin son aşamasına gelindiğinde 19.071 kişilik artış ile nüfus 48.784 olmuştur. Kayabaşı’nn nüfusu 2022 itibarıyla 108.556’dır ve bu nüfusun büyük çoğunluğu Kayabaşı’nda yaşamaktadır. 108.556 nüfus ile Kayabaşı İstanbul’un en kalabalık 2. mahallesidir.

Kayabaşı Bölgeleri

Kayaşehir, Kayabaşı’nda bulunan bir uydu kent projesidir. Kayabaşı hızlı gelişimi ile birlikte Kayabaşı isminin önüne geçmiştir.

Proje, Başakşehir’in geri kalanı gibi sitelerden oluşmaktadır. Kayabaşında, 1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,15 ve 16. bölgeler yer almaktadır. 11,12,13,14,17,18,19,20,21,22,23 ve 24. bölgeler Kayabaşı’nın ilerisinde, Şamlar ve Arnavutköy’ün daha yakınında Fenertepe’de yer almaktadır. Fenertepe’de Kayabaşı projesine benzer bir projedir, bir nevi Kayabaşı’nın devamıdır. Kayabaşı‘nın içerisinde bölgelerin yanı sıra, devlet ve özel sektör tarafından yapılan birçok lüks site vardır.

YORUM YAP