Angelina Jolie Kimdir?

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Angelina Jolie Kimdir?

Angelina Jolie Kimdir? Voight, 4 Haziran 1975’te Los Angeles’da Akademi Ödülü kazanmış aktör Jon Voight ile yalnızca iki filmde oynamış aktris Marcheline Bertrand’ın kızları olarak doğdu. Aynı zamanda Chip Taylor’un yeğeni, James Haven’ın kız kardeşi olan Jolie’nin vaftiz annesi Jacqueline Bisset ve vaftiz babası Maximilian Schell’dir.

1976 yılında Jolie’nin anne ve babası boşandı. Bunun sonrasında Jolie, sinema kariyerini yarıda bırakmak zorunda kalan annesi Marcheline Bertrand ve kardeşi James Haven ile birlikte New York eyaletindeki Palisades kentine gitti. Bir süre New York’da yaşayan Jolie, 11 yaşındayken Los Angeles’a geri döndü. Burada Lee Strasberg Theatre Institute’na kayıt olarak oyunculuk hayatına giriş yaptı. Bu okulda birkaç küçük yapımda yer alan Jolie, 2 yıl eğitim aldıktan sonra Beverly Hills High School’da eğitimine devam etti. 14 yaşında okuldan atılan Jolie, 2 yıl sonra okuluna geri döndü.

14 YAŞINDA MODELLİĞE BAŞLADI
Jolie, 14 yaşındayken model olarak çalışmaya başladı. Los Angeles, New York ve Londra’da modellik yapan Jolie, aynı zamanda birçok müzik videosunda görüldü. 16 yaşında ise tiyatroya döndü ve ilk rolünde bir Alman fetişini canlandırdı. Bu dönemde babasından tiyatro alanında birçok şey öğrendiğini belirten Jolie, babası ile aralarının açıldığını belirterek Temmuz 2001’de Voight soyadının kaldırılması ve adının Angelina Jolie şeklinde değiştirilmesi için dilekçe verdi. 2002 yılının Eylül ayında ise resmi olarak soyadı değişti.

Angelina Jolie Kimdir

HOLLYWOOD’UN EN ÇOK KAZANANI
İlk kez 1982’de babasının oynadığı Lookin’ to Get Out (1982) filminde görülen Jolie’nin oyunculuk kariyeri düşük bütçeli bir film olan Cyborg 2 (1993) ile başladı. İlk başrolünü Hackers (1995) filmi ile aldı. Önemli övgüler alan biyogrofik filmler olan George Wallace (1997) ve Gia’da (1998) başrolde oynadı ve Girl, Interrupted’daki (1999) performansı ile En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında Akademi Ödülü aldı. Lara Croft: Tomb Raider (2001) filmi ile büyük başarı sağlayarak dünyaca ünlü tanınmış bir oyuncu haline geldi. Sonrasında ise Hollywood’un en çok tanınan ve en çok kazanan oyuncularından oldu. Şimdiye kadarki en büyük ticari kazancını aksiyon-komedi türünde olan Mr. & Mrs. Smith (2005) ve animasyon türündeki Kung Fu Panda (2008) ile sağladı.

Angelina Jolie, ilk evliliğini 28 Mart 1996’da Jonny Lee Miller ile gerçekleştirdi. Düğününe yalnızca Jolie’nin annesi ve Miller’ın en yakın arkadaşı katıldı. Evlilik üç yılın sonunda sona erdi ve Jolie 1999’da boşandı. Jolie, 1999’da Pushing Tin filmini yaparken aktör Billy Bob Thornton ile tanıştı ve onunla evlendi. Medyada büyük ilgi çeken bir çift oldular. Birbirlerinin kanlarını boyunlarında birer kolyede taşıyarak gündeme gelen çift, 2005 yılında boşandı.

--------------------------------------

BRAD PITT İLE BİRLİKTE
Jolie, 2005’in başlarında, “Brad Pitt ve Jennifer Aniston’un boşanmalarına neden olduğu” suçlamasıyla bir skandala karıştı. Suçlama “Mr. & Mrs. Smith filminin çekimleri sırasında Jolie ve Pitt’in bir ilişki yaşadığı” yönündeydi. Jolie bunu defalarca reddetti, ama birbirlerine set sırasında “aşık olduklarını” kabul etti. Dünyanın en ilgi çeken çiftlerinden olan Angelina Jolie ve Brad Pitt çiftine medya “Brangelina” adını taktı ve yıl boyunca neredeyse her gün gündemdeydiler. 11 Ocak 2006’da Jolie, Pitt’in çocuğuna hamile olduğunu People dergisine verdiği röportajda onayladı ve böylece ilişkilerini topluma ilk kez açıklamış oldu.

Angelina Jolie Kimdir

Jolie ilk çocuğu Maddox’u 7 aylıkken 10 Mart 2002’de evlat edindi. Maddox, 5 Ağustos 2001’de Kamboçya’da doğdu ve Battambang’da bir yerel yetimhanede kalıyordu. Jolie, ikinci çocuğu olan Zahara Marley’i altı aylıkken Etiyopya’da Addis Ababa’da bulunan Wide Horizons For Children adlı yetimhaneden 6 Haziran 2005’te evlat edindi. Jolie, 15 Mart 2007’de Vietnam’da yerel bir hastaneye terk edilmiş olan 3 yaşındaki Pax Thien’i evlat edindi. Jolie, 2008 yılında Fransa’da Nice kentinde ikizlerini doğurdu. Bir kız ve bir erkek doğuran Jolie, kız olana Vivienne Marcheline ismini, erkek olana ise Knox Léon ismini verdi. Çocukların ilk resimleri People ve Hello! dergilerine 14 milyon dolar karşılığında satıldı. Angelina Jolie Kimdir

Jolie’nin kişisel olarak bilinçli hale gelmesi Kamboçya’da Tomb Raider filmini çekerken oldu. Sonra, uluslararası tehlikeler hakkında daha fazla bilgi almak için UNHCR ile çalışmaya başladı. İlerleyen aylarda mültecilerin koşullarını daha iyi görebilmek için mülteci kamplarını ziyaret eden Jolie, 2001 yılının şubat ayında, ilk tarla çalışmasını Sierra Leone alanında ve Tanzanya’da gerçekleştirdi.

Jolie, UNHCR’a Pakistan için 1 milyon dolar bağışladı ve sonrasında oradaki Afgan mültecilerle buluşmak için Pakistan’a gitti. Jolie, tüm dünyada 20 ülkeden fazla yerde alan (savaş alanı, mültecilerin alanı vs.) çalışmalarında bulundu ve mültecilerle buluştu.

2007’de, Jolie bir-iki günlük görevde Darfur’dan gelen mülteciler için kötüleşen güvenlik durumunu değerlendirmek için Çad’a döndü. Bunun sonucu olarak Jolie ve Pitt, Çad ve Darfur’daki üç yardım kuruluşuna 1 milyon dolar bağışladı. Bu esnada Jolie, Suriye’ye ilk ziyaretini gerçekleştirdi ve iki kez Irak’a gitti.

Angelina Jolie Biyografisi, Angelina Jolie nereli? Oyuncu Angelina Jolie hangi sinema Filmlerinde oynadı? Angelina Jolie kaç yaşında?

YORUM YAP